Dobór kabla do silnika. Krok po kroku.

Dzisiejszy artykuł poświęcimy w całości zagadnieniom, jakie należy wziąć pod uwagę decydując się na zakup kabla, który to okaże się odpowiedni do naszego silnika. Okazuje się bowiem, że zagadnienie to choć wydawać się relatywnie trywialne, nastręcza problemów nie tylko niedzielnym majsterkowiczom, ale także mechanikom oraz elektrykom z wieloletnim doświadczeniem. Pragniemy więc rozwiać wszelkie wątpliwości oraz krok po kroku przeprowadzić naszych czytelników przez proces właściwego doboru przewodów silnikowych.

Najistotniejszą kwestią, której pod żadnym pozorem nie powinniśmy bagatelizować jest przekrój kabla. Jak dowodzą przeprowadzone badania i testy empiryczne, jeżeli jest on zbyt mały, silnik nie będzie pracował z optymalną mocą, a więc i efekty jego pracy nie będą zadowalające dla użytkownika. Co jednak ciekawe, nie zawsze najlepszym rozwiązaniem jest wybór drugiego ekstremum, a więc zdecydowanie się na kabel o największym dostępnym przekroju. Nie dość, że decyzja taka może nas drogo kosztować, bowiem przewody takie są od kilku do nawet kilkunastu razy droższe od swoich niewielkich odpowiedników, to i podczas użytkowania silnika okazać się może, że nie potrzebujemy aż tak wydajnego okablowania, bowiem jest ono z reguły dedykowane jednostkom o ponadprzeciętnie wysokiej mocy.

Oznacza to, że po jego podłączeniu do jednostki z dużą dozą prawdopodobieństwa okaże się, że nie jest ona w stanie wykorzystać pełni możliwości oferowanych przez zamocowany przewód.Zadbać należy też o właściwą izolację, która nie tylko zapewni silnikowi długą oraz bezproblemową pracę, ale także zagwarantuje bezpieczeństwo użytkownikowi. W sytuacji, gdy zdecydujemy się bowiem poczynić oszczędności na nabywanym kablu i nabędziemy produkt cechujący się nadmiernie cienką izolacją, okazać się może, że podczas większego poboru mocy pojawiają się przebicia, podczas których prąd biegnie nie tylko przez przewód ale także przez materiał mający w teorii chronić użytkownika przed elektrycznością. Nie tylko stwarza to ryzyko porażenia prądem elektrycznym, a w rezultacie doznania znacznego uszczerbku na zdrowiu, ale także przyczynić się może do uszkodzenia lub też całkowitego zepsucia silnika, do którego prąd będzie w takim wypadku docierał wszystkimi możliwymi kanałami, niszcząc obwody, uszkadzając delikatne podzespoły i sprawiając, że urządzenie nawet po krótkotrwałym przepięciu stanie się niezdatne do użytku, czego z całą pewnością pragnęlibyśmy uniknąć.

O wiele lepszym rozwiązaniem jest bowiem przeznaczenie nieco większej sumy pieniędzy na zakup lepszej jakości okablowania niż wydawanie setek jeżeli nie tysięcy złotych na naprawę lub wymianę kluczowych elementów silnika. W sytuacji, gdy szczęście zupełnie nie będzie nam sprzyjało, oszczędność na przewodzie silnikowym może wiązać się dla nas z koniecznością zakupu nowego silnika, co z pewnością odczuje nasz domowy budżet. Zachęcamy także aby sprawdzić, z jakiego materiału wykonany został sam kabel. Obecnie na rynku królują przewody miedziane, bowiem nie są im straszne uszkodzenia mechaniczne oraz długotrwała nieprzerwana praca w niesprzyjających warunkach. Mimo, że zarówno w sklepach internetowych i stacjonarnych natrafić możemy na alternatywy, to w tym przypadku uzasadnione jest zdecydowanie się na sprawdzone rozwiązanie.

Post Author: admin