Jaki rodzaj kabla wybrać?

Rozmawiając z członkami rodziny lub ze kolegami z pracy o tajnikach sztuki budowlanej i wykończeniowej, niejednokrotnie koncentrujemy się na podstawowych materiałach budowlanych, takich jak cegły, panele, czy dachówki lub też omawiamy zagadnienia zawiązane z kształtowaniem przestrzeni mieszkalnej poprzez jej przystosowanie do indywidualnych wymogów.

Wielokrotnie jednakże zapominamy o tym, jak ważną rolę w naszym codziennym życiu oraz w projektach budowlanych pełnią – zdawać by się mogło niemalże nieistotne – kable. Aby docenić rolę na jaką bezsprzecznie zasługują, przygotowaliśmy ten materiał, który to zawierać będzie nie tylko wyszczególnienie dostępnych obecnie na rynku rodzajów okablowania, ale też powie nam gdzie i kiedy możemy je stosować.

Najbardziej popularnym rodzajem kabla jest ten oznaczony symbolem DY. Zbudowany jest on wyłącznie z jednego drutu wykonanego z miedzi oraz izolacji z materiału sztucznego (zazwyczaj jest to polwinit). Mimo swojej nieskomplikowanej konstrukcji i relatywnie niewielkiej wydajności, jest on stosowany jako kabel bazowy w procesie łączenia ze sobą podzespołów instalacji oświetleniowej oraz sterowniczych zarówno na zewnątrz budynków jak i w ich wnętrzu. Zastosowana izolacja sprawia, że jest on zabezpieczony przed negatywnym działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych, a także prawidłowo usztywniony, przez co nie dochodzi do jego przełamań czy przerwań.

Na uwagę zasługuje także kabel YDY, który zbudowany jest nie z jednego, a z kilku połączonych ze sobą drutów miedzianych, zapewniając lepszą przewodność a także o wiele wyższą wytrzymałość niż w przypadku standardowego okablowania spod znaku YDY. Zastosowana izolacja bazująca na polwinicie zapewnia prawidłowe zabezpieczenie zarówno żył jak i ochronę przed porażeniem profesjonalistów podejmujących się łączenia przy ich pomocy urządzeń elektrycznych. Pierwszorzędną zaletą rzeczonego rodzaju kabli jest ich uniwersalność, jako że możliwym jest wykorzystanie ich do wbudowania zarówno we wnętrzach jak i na zewnątrz budynku, jak również mogą być zamontowane na jak i pod tynkiem. Warto wspomnieć także o ponadprzeciętnym stosunku ceny do jakości, która to decyduje o tym, że są one bardziej popularne od ich odpowiedników oznaczonych symbolem DY.

Do podłączenia do sieci elektrycznej urządzeń charakteryzujących się średnim poborem mocy, jak na przykład lodówki, zmywarki czy pralki, najpowszechniej stosuje się kable OMY, a więc oponowe kable właściwe do zastosowań wewnętrznych z dodatkową izolacją z polwinitu. Należy zaznaczyć, że ich warstwa ochrona jest stosunkowo miękka i podatna na wszelkiej maści uszkodzenia mechaniczne, a więc nie należy ich stosować w piwnicach, na zewnątrz budynku oraz w miejscach, w których może dojść do ich nadmiernego zgięcia lub przerwania.

W chwili obecnej w sklepach z materiałami budowlanymi możemy się spotkać z szeroką ofertą okablowania dostosowaną do indywidualnych potrzeb oraz warunków. Dzięki temu możemy być pewni, że usiłując podłączyć oświetlenie, urządzenie AGD, czy też zaimplementować w sieci urządzenie kontrolne, zastosujemy kabel do tego celu zaprojektowany, tym samym unikając ewentualnych problemów eksploatacyjnych. W razie niepewności, nie wahajmy się zasięgnąć wsparcia eksperta w sklepie – na pewno doradzi on nam odpowiedni typ kabla, który to spełni nasze wymogi i oczekiwania!

Post Author: admin