Kartoniarki – rodzaje i zastosowanie.

Z uwagi na coraz większą dostępność maszyn i urządzeń specjalistycznych, znacznie popularniejsze stało się pakowanie wszelkiej maści produktów (począwszy od wyrobów spożywczych aż po przedmioty stricte przemysłowe) w folię plastikową. Jest to obecnie o wiele łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej, a dodatkowo nie wymaga dużego nakładu kosztów czy pracy ludzkiej.

Do niedawna problemem pozostawało jednakże pakowanie wyrobów wielkogabarytowych w kartony i opakowania pochodne. Producenci uważali, że aby wykonane były one prawidłowo i precyzyjnie, każdy karton złożyć musi przeszkolony pracownik.

Czasy te odchodzą jednak powoli do lamusa, a wszystko to za sprawą kartoniarek, czyli wyspecjalizowanych urządzeń będących w stanie w ułamku sekundy przekształcić uprzednio przygotowany kawałek kartonu w estetycznie wyglądające oraz zapewniające produktom odpowiednie zabezpieczenie opakowanie.

Kartoniarki znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, jednak jak wynika z przeprowadzonych przez nas analiz, najwięcej z nich trafia do firm i zakładów działających w branżach kosmetycznej, spożywczej, farmaceutycznej i chemicznej.

Co ciekawe, termin „kartoniarka” nie odnosi się do jednej urządzenia a do całej ich rodziny. Okazuje się bowiem, że wyspecjalizowane firmy oferują swoim klientom maszyny samodzielne, które od początku do końca przeprowadzają proces pakowania, jak również takie, które stanowią jedynie element linii produkcyjnej.

Jeżeli chodzi o charakterystykę pracy omawianych urządzeń, to podzielić je możemy na kartoniarki start-stopowe, w przypadku których pomiędzy poszczególnymi etapami procesu składania kartonów i pakowania w nie produktów występują zauważalne przerwy, jak również kartoniarki ciągłe, które swą pracę wykonują w sposób nieprzerwany, aż do momentu ich ręcznego zatrzymania przez pracownika.

Pierwszy z typów sprawdza się wręcz doskonale w niewielkich zakładach, gdzie konieczność zapakowania produktu występuje okazyjnie, na przykład kilka razy w ciągu całego dnia pracy. Jeżeli natomiast fabryka lub przedsiębiorstwo specjalizuje się w hurtowym wyrobie produktów, które muszą być możliwie jak najszybciej zapakowane i przesłane do sklepów lub bezpośrednio do klientów, zadaniu takiemu sprosta wyłącznie urządzenie działające w trybie ciągłym.

Nowoczesne kartoniarki opracowywane są w taki sposób, aby możliwie jak najdłużej mogły one wykonywać swoją pracę w sposób bezobsługowy, a więc bez konieczności ingerencji ze strony operatora czy też przeprowadzania konserwacji. Znacznie ogranicza to koszty ich eksploatacji, a także pozwala w zauważalnym stopniu zoptymalizować, przyspieszyć i zwiększyć efektywność procesu produkcyjnego.

Urządzenia te są także w stanie pracować znacznie szybciej niż nawet najlepiej przeszkoleni pracownicy – w czasie, w którym człowiek złoży zgodnie z wytycznymi jeden karton, maszyna spakuje i prześle na dalszy etap linii produkcyjnej od czterech do nawet sześciu idealnie uformowanych opakowań! Inwestycja w tego typu urządzenie z całą pewnością szybko zwróci się każdemu przedsiębiorcy otwartemu na innowacje!

Post Author: admin